Miasto Kraków należy  do  najstarszych i najpiękniejszych miast Polski, posiada ponad tysiącletnią historię;. W mieście tym znajduje si ę wiele zabytków  architektury, oraz działają w nim  i znane instytucje i placówki kulturalne.

Dawniej miasto Kraków było siedzibą królów Polski i stolica kraju. W chwili obecnej, pełni rolę stolicy województwa małopolskiego
Warto wiedzieć iż w mieście tym znajduje się również wiele ważnych placówek  o dużym znaczeniu, mające status narodowy, są to np.  Biblioteka Jagiellońska, Narodowy Stary Teatr a także Muzeum Narodowe. Znajdują się tu także siedziby  Instytutu Książki i Polskiej Akademii Umiejętności.

Kraków niemal od zawsze pełnił rolę głównego ośrodka  kulturalnego, edukacyjnego , turystycznego oraz administracyjnego,.

Istotnym faktem jest również  znajduje się drugi pod względem statusu i wielkości  port lotniczy , który ma znaczenie międzynarodowe, gdyż obsługuje loty transatlantyckie. Znajduje się on w  Balicach pod Krakowem
Nie należy również zapominać o popularnych uczelniach często uznawanych za najlepsze w kraju, są to mi.in
Uniwersytet Jagielloński
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Akademia Górniczo-Hutnicza
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Istotnym elementem są również Juwenalia czyli święto studentów odbywające się co roku przez  kilka dni w maju , ewentualnie w czerwcu. Najważniejsze elementy tych obchodów są pochody studenckie i wręczenie żakom klucza do bram miasta. Z Juwenaliami związana jest organizacja licznych koncertów, występów i zabaw.

Niepowtarzalne zabytki i swoisty urok Krakowa przyciaga co roku wielu turystów z zagranicy. Dlatago tak istotnym elementem jest tu świetnie zorganizowana baza noclegowa.