Małopolska słynie z zabytków i pięknej przyrody. Szczególnie godne zobaczenia są zamki. Oprócz najsłynniejszego Wawelu warto również zobaczyć:
Zamek  znajdujący się w Nowym Wiśniczu,jest on usytuowany na wzniesieniu porośniętym drzewami. W 1655 roku został zajęty i złupiony przez Szwedów.Od tamtych czasów zamek popadał w ruinę.  Po  II wojnie światowej. zamek został przejęty przez państwo. Trwają prace konserwacyjne zamku, w którym ma mieścić się ośrodek kulturalno-artystyczny.

Dębno jest jedną z miejscowości w Małopolsce, która szczyci się  zamkiem rycerskim wybudowanym w XV wieku
Obecnie znajduje się tam muzeum, a także organizowane są różne imprezy i koncerty muzyki dawnej. Z wyposażenia zamku prawie nic się nie zachowało, większość została sprowadzona z innych muzeów lub są to rekonstrukcje.
Największą imprezą  jest Turniej Rycerski “O Złoty Warkocz Tarłówny”.Istnieje legenda o pięknej Tarłównie która sprzeciwiła się woli ojca i została zamurowana wraz z posagiem w wieżyczce przy zamkowej sali koncertowej. Na początku XX wieku znaleziono w tym miejscu szkielet oraz warkocz. Ciekawostką jest ukazująca się Biała Dama czyli duch Tarłówny.

Zamek Tropsztyn znajdujący się w Wytrzyszczce jedna z licznych atrakcji Małopolski.Wzniesiono go jako warownię która miała chronić przebiegający tu szlak handlowy na Węgry. Historia zamku jest niezwykła, ponieważ związana jest z nią legenda o  skarbie peruwiańskich Inków . Na przeciwnym brzegu Dunajca,  znajduje się zabytkowy  kościół romański, który razem z zamkiem nazywany jest “Bramą Sądecczyzny”

Ciekawe ruiny zamków znajdują się również w Melsztynie koło Zakliczyna można tam zwiedzić ruiny zamku Leliwitów.
Po południowej stronie miasta Tarnowa wznosi się Góra Marcina, na której znajdują się ruiny zamku Tarnowskich.
Ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku odnajdziemy również przy trasie przebiegającej z Gródka do Rożnowa. Również w miejscowości Czchów znajdują się ruiny zamku, zwykle nazywane Basztą.